Товарні біржі – як вони працюють

Торгівля сировиною, матеріалами та іншими товарами здійснюється на спеціалізованих майданчиках – товарно-сировинних біржах. Вони об’єднують покупців та продавців, забезпечуючи формування ціни на основі попиту та пропозицію. Лідером серед вітчизняних бірж є Українська енергетична біржа. Тут здійснюється торгівля нафтою, природним газом, деревиною, добривами та іншою сировиною та ресурсами. Отримати інформацію про діяльність УЕБ можна за посиланням: www.ueex.com.ua.

Що таке товарна біржа

Товарна біржа – це централізований ринок товарів. На товарній біржі можуть проводиться угоди спот (угоди проводяться моментально) та угоди на поставку в певному місці й до певного терміну в майбутньому (форвардні контракти). Так само на товарній біржі укладаються угоди на ф’ючерсні контракти.

Товарна біржа – постійно діючий оптовий ринок чистої конкуренції, на якому за певними правилами укладаються угоди купівлі-продажу на якісно однорідні і легко взаємозамінні товари. Що стосується сировинної біржі, її, як такої, не існує. Зараз існують товарні біржі, на яких можна придбати різні товари та сировину (нафта, золото, пшеницю і т.д.).

Особливості роботи товарних бірж

Товарна біржа з’явилася в світі раніше за всіх інших бірж, наприклад валютної або фондової біржі. Така біржа працювала в Західній Європі починаючи з 17-го століття. Товарна біржа відрізняється високою ліквідністю, динамічним зростанням цін. Ці фактори привертали увагу спекулянтів та інвесторів.

Чому на товарній біржі висока ліквідність і великі обсяги торгів? Все дуже просто – на товарній біржі можливо торгувати нафтою, золотом, цинком, алюмінієм, сріблом і ще більшою кількістю ресурсів й товарів.

Біржовий стандарт – розповсюджена практика, яка полегшує торгівлю будь-якими товарами. Стандартизація товару має велике значення в біржовій практиці. Уніфікація торгових позицій дає певні переваги:

  • можна проводити продаж без огляду зразків або порівняння технічного опису;
  • демонополізація умов ринку для визначення попиту та пропозиції на товар;
  • здійснюється повна взаємозамінність позиції (угоди та визначення ціни на об’єкти можливі тільки при ідентичності пропонованих товарів за складом, видом, розміром партії, властивостями).

Виконання біржового стандарту гарантує право знеособлення товару – покупцеві до виконання контракту може бути невідомо, звідки він отримає придбану партію.

About the author