Подія ухвалення з боку уряду України певних змін, які надали можливість вийти операторам ГТС, ГРМ, ПСГ на електронну біржу, стала важливим та позитивним кроком на шляху до створення ліквідного ринку природного газу. Ця подія відповідала всім критеріям та стандартам Європейського Союзу.
Коли в Україні прийняли рішення про інтеграцію до Європейського ринку, одразу було розширено спектр послуг Оператором ГТС. Після того, як було підписано транзитні угоди із російським «Газпромом», а також нові договори з операторами ГТС з боку Європейського Союзу, для нас відкрили послугу SHORTHAUL.

ЇЇ суть була в тому, що всі європейські енергетичні організації змогли оформлювати бронювання потужностей українських ГТС. Це було вигідно для перенаправлення газу з однієї країни ЄС до іншої. При цьому шлях простягався крізь територію України. Разом із послугою митного складу, було створено привабливі умови для збереження природного газу, призначеного іноземним інвесторам.
Такі події призвели до планування в довгостроковій перспективі нових маршрутів постачання. Окрім цього, це надало додаткову варіативність для оптимізації роботи ГТС, що посилювало енергетичну безпеку в Європейських країнах. За цією програмою було збережено великі об’єми природного газу за послугою митний склад.
Формування ринкових цін стало напряму залежати від європейського стандарту розрахунку. Ці події позитивно вплинули на внутрішню роботу товарно-сировинних бірж, таких як Українська енергетична біржа. Відтепер це провідна організація, котра працює на засадах європейської якості на території України.

Розрахунок вартості природного газу описано на сайті УЕБ. Ознайомитись із матеріалом можна у вільному доступі за посиланням www.ueex.com.ua/auctions/gas-cost-calculator/. УЕБ використовує сучасні інструменти для розвитку ринку природного газу, про що відкрито заявляє на всю Європу.
Враховуючи системне збільшення боргу України на оптовому ринку, це питання ще потребує термінового врегулювання. Однак зробити це необхідно на законодавчому рівні. Наразі вирішується питання введення рахунків із спеціальним режимом використання. Таким чином частина коштів платників буде направлятися на погашення минулих боргів країни.
Виходячи із наведеної інформації, ми можемо резюмувати, що оптовий ринок природного газу в Україні розвивається, але проблеми внутрішнього ринку та фінансової нестабільності не дають інвесторам із-за кордону довіряти його перспективі.